Kamień węgielny kładzie się jako pierwszy – to na nim opiera się cała konstrukcja budynku. Coming out Krzysztofa Charamsy, dokonany w październiku 2015 roku jest kamieniem węgielnym w jego życiu. W pełnym rozkwicie kariery teologicznej na najwyższych szczeblach w Watykanie Charamsa zdecydował się obnażyć hipokryzję Kościoła katolickiego, instytucji, która od wieków wykorzystuje seks jako narzędzie, pozwalające zapewnić jej władzę nad ludźmi. Przez nakazy, doktrynę i spowiedź Kościół reglamentuje radosne przeżywanie tego podstawowego wymiaru egzystencji. Wymusza na kobietach podporządkowanie się mężczyznom, a osoby homoseksualne dyskryminuje, traktuje jak trędowatych, wyniszcza. Unieszczęśliwia ludzi. Wszystko to skrywane jest pod płaszczykiem utkanym z hipokryzji, ponieważ – jak twierdzi Charamsa – głęboko homofobiczne katolickie duchowieństwo samo w dużej mierze składa się z homoseksualistów. Stłumiona i zepchnięta do podziemi seksualność ludzi Kościoła, zmuszonych do respektowania niezgodnego z ludzką naturą nakazu obowiązkowego celibatu, nierzadko staje się przestrzenią, w której mnożą się nadużycia i przemoc pedofilska.
Charamsa w Kamieniu węgielnym pragnie wstrząsnąć sumieniami i zapoczątkować odnowę Kościoła katolickiego, w który wciąż jeszcze chce wierzyć. Aby Kościół mógł dalej istnieć, musi wreszcie pogodzić się z wynikami badań naukowych i zacząć szanować wszystkich ludzi – niezależnie od ich orientacji seksualnej.
Krzysztof Charamsa (ur. 1972) – polski duchowny katolicki. Wyświęcony na kapłana w 1997 roku. Po studiach z zakresu teologii, filozofii i bioetyki, które odbył w Polsce, Szwajcarii i we Włoszech w 2003 roku został mianowany pracownikiem Kongregacji Nauki Wiary (eks-Inkwizycji). Były drugi sekretarz Międzynarodowej Komisji Teologicznej i wykładowca na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i Papieskim Ateneum Regina Apostolorum w Rzymie. Autor wielu książek i artykułów. Pisarz, poeta i mówca. Po coming oucie w 2015 roku został suspendowany przez władze kościelne. Dziś on i jego partner Eduard Planas żyją w Katalonii. Zajmuje się obroną praw człowieka, w szczególności kobiet i mniejszości seksualnych: http://www.kcharamsa.com
Libros relacionados
Radości adwentu
Bernardinum, Pelplin 2007Eucaristia e libertà
LEV, Vaticano 2006Il Rosario
LEV, Vaticano 2003Dos hombres, siete pecados
Bellaterra 2021